ghn
20 آذر 1401 - 13:56

نطق میان دستورنمایندگان مجلس/ درباره تمامیت ارضی خود با احدی شوخی نداریم

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود در نشست امروز یکشنبه 20 آذرماه مجلس، به محورهای مهمی همچون بیانیه چین در سفر اخیر رئیس جمهور این کشور به عربستان و نقش جنبش دانشجویی در کشور پرداختند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود در نشست امروز یکشنبه 20 آذرماه مجلس، به محورهای مهمی همچون بیانیه چین در سفر اخیر رئیس جمهور این کشور به عربستان و نقش جنبش دانشجویی در کشور  اشاره کردند.

در همین رابطه، صدیف بدری، نماینده مردم اردبیل در نطق میان دستور خود، گفت: روز جهانی معلولان را پشت سر گذاشتیم لذا این روز را به همه معلولان که با عزمی ستودنی و اراده ای آهنین در محدودیت ها و کمبودها چیره می شوند تبریک می گویم.

نماینده مردم اردبیل و نمین و نیر و سرعین در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: امیدوارم گرامیداشت این روز به تجلیل از چهره های موفق معلول و گرفتن عکس های یادگاری منحصر نشود و چالش ها و دغدغه های آنها در مسیر بهره مندی حداکثری از حقوق شهروندی و زمینه تسهیل تحصیل، ازدواج و اشتغال معلولان با افزایش عملی حمایت ها و سیاستگذاری موثر اجتماعی برطرف شود.

وی ضمن تبریک روز دانشجو، ادامه داد: دانشجویی که به تعبیر زیبای شهید بهشتی موذن جامعه است؛ یادآور 16 آذر 1332 و بیداری و بیباکی قشر فرهیخته دانشجو درست چهار ماه پس از کودتای ننگین 28 مرداد؛ دانشجویانی که به خون خود غلطیدند اما یک گام از حق طلبی و استکبارستیزی و حقیقت جویی پا پس نکشیدند. روزی بزرگ که با ظلم ستیزی و عدالت خواهی عجین است. برهه ای بی بدیل برای یادآوری رسالت خطیر آرمان گرایی و آزادی دانشجویان فهیم.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم خطاب به نمایندگان، افزود: در روزهایی که جامعه بیش از هر زمان دیگری تشنه گفتگو، تحلیل، تبیین، همدلی، هم افزایی و همگرایی است باید از ظرفیت عظیم دانشگاه و دانشجو به نحو مطلوب و شایسته بهره برده شود؛ تقویت تشکل های مختلف دانشجویی زمینه سازی برای حضور صاحب نظران و تحلیل گران از گرایش ها و جریان های فکری مختلف در دانشگاه، شنیدن بی واسطه صدای دانشجو توسط مسئولان و ایجاد فضای گفتگو، مباحثه و مناظره در فضای آکادمیک با سازوکار کرسی های آزاداندیشی قابل تحقق است.

بدری تصریح کرد: تعلل و درنگ جایز نیست و در کنار شعارها و وعده ها اقدام عملی عاجل باید در دستورکار وزارت علوم و روسای دانشگاه ها قرار گیرد زیرا با حلواحلوا گفتن دهان شیرین نمی شود. در حال حاضر بسیاری از دانشجویان ده هشتادی هستند؛ نسلی که سراسر شور، نشاط و انرژی با مطالبات زاویه دید و ویژگی های منحصر به فرد خود، پویایی و تحولات جامعه را دریابیم و تغییرات بین نسلی را درک کنیم.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: مسائل و چالش های جدید نیازمند پاسخ ها و رویکردهای نو هستند. برای حفظ ارزش های اسلامی و جامعه باید رویکرد ایجابی جایگزین نگاه سلبی شود و سیاستگذاری های اجتماعی و فرهنگی بر مبنای واقعیت ها و اقتضائات روز جامعه انجام شود. مدیریت علمی و برنامه محوری باید در اولویت قرار گیرد و در مواجه با کم کاری ها و ترک فعل ها یا قصور احتمالی مسئولیت پذیری و فرهنگ عذرخواهی نهادینه شود.

نماینده مردم اردبیل و نمین و نیر و سرعین در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: تاریخ این آب و خاک، تاریخ رشادت و ایثار است؛ مردم قهرمان ما بارها و بارها امتحان خود را با سربلندی پس دادند. در دوران دفاع مقدس همه مردم از اقوام و مذاهب مختلف در مقابل دشمن متجاوز سینه سپر کردند؛ باید با افتخار در مقابل عظمت این ملت سر فرود آورد و از سرمایه های معنوی مملکت حراست کرد.

وی ادامه داد: صیانت از وحدت ملی، توسعه عدالت اجتماعی و افزایش امید در گرو بهره گیری از ظرفیت تک به تک اصول مترقی قانون اساسی کشور است. همانگونه که در تذکر دو هفته پیش تاکید کردم، زمینه اجرایی شدن اصل 27 قانون اساسی و بستر سازی برای بیان دغدغه ها و اعتراضات مسالمت آمیز مردم باید در اولویت دولت و وزارت کشور قرار گیرد. مردم از اقشار مختلف جامعه حق دارند دغدغه ها، گلایه ها و نارضایتی های خود را در بستری معقول و امن به گوش مسئولان برسانند تا فاصله مردم و دولت روز به روز کاهش یابد و امکان سوء استفاده از بیگانگان سلب شود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم خطاب به رییس جمهور، افزود: حذف ارز 4200 تومانی علی رغم هشدارهایی که بنده از پشت تریبون دادم و کارشناسان و صاحب نظران نیز براین باور بودند، بازار دارو را متلاطم کرد و رنجی مضاعف بر بیماران متحمل کرد. اقدامات جبرانی دلت قابل تقدیر است اما ای کاش علاج واقعه را قبل از وقوع می کردید.

بدری در ادامه تصریح کرد: دو وعده بزرگ شما مبنی بر احداث یک میلیون واحد مسکونی و ایجاد یک میلیون شغل در سال بود. در سال دوم دولت دو مجری اصلی این دو وعده نه تنها کار چندانی از پیش نبردند، که با استعفاء از صحنه خارج شدند.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی خطاب به رییس جمهور، گفت: شما که همواره بر پرهیز انجام کار نمایشی تاکید داشتید و اجرای صادقانه وعده ها و برنامه ها را مطالبه می کردید، عملکرد دولت در بخش مسکن و اشتغال را چگونه ارزیابی می کنید؛ امیدواریم با حضور آقایان مرتضوی و بذرپاش در راس وزارتخانه های کار و راه و شهرسازی شاهد اقدامات عملی و محسوس در حوزه مسکن و اشتغال باشیم تا دغدغه مردم خصوصا جوانان در این دو بخش حساس کاهش یابد. به امید سرافرازی ایران اسلامی و ایرانی.

در ادامه محمد سبزی، نماینده مردم ساوه در نطق میان دستور خود ضمن تسلیت ایام فاطمیه گفت: حضرت فاطمه(س) بانویی است که که امام زمان(عج) درباره ایشان می فرماید، دختر پیامبر(ص) الگوی من است. یکی از ابعاد شخصیتی باعظمت آن حضرت، بُعد عفاف و حجاب بوده که بهترین فضیلت زن است. حجاب ضروری دین بوده و دفاع از حریم مقدس خانواده است.

نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه نگاه تمدنی ایرانیان به پوشش، یک نگاه عفیفانه است، عنوان کرد: حجاب و عفاف با تار و پود جامعه ایرانی در هم آمیخته و دشمن می خواهد با رواج بی حجابی و بی عفتی، روح تعبد و بندگی خدا را از جامعه ما بگیرد و همان نقشه آندلس را اجرا کند. امروز مطالبه مردم شهیدپرور از مجلس انقلابی و دولت خدمتگزار تدبیر برای پاسداری از ارزش های دینی و حریم خانواده است.

وی در ادامه تصریح کرد: این روزها شاهد هستیم کسانی که تا دیروز قاتلانی که در اغتشاشات، نیروهای امنیتی و مردم را به شهادت می رساندند، آدم نظام معرفی می کردند و می گفتند کار خودشان است، چه شده که حال که نوبت مجازات این جانیان و دواعش رسیده، ناراحت شده اند. ضمن تشکر و حمایت از قوه قضائیه می خواهیم همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند، اقدام قاطع و خردمندانه داشته باشند.

سبزی با بیان اینکه امروز نگرانی قاطبه مردم از فضای مجازی رها شده است که اذهان توده مردم و نسل جوان و نوجوان ما را بدون هیچ سپر و دفاعی مورد هجمه قرار داده و به قتلگاه جوانان تبدیل شده، عنوان کرد: اگر اقدام عاجلی صورت نگیرد مطمئن باشید شاهد اتفاقات ناگوار خواهیم بود. چرا مطالبه رهبری در این زمینه بر زمین مانده است. در قبال خون شهدا باید پاسخگو باشیم.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم در هشداری به رئیس جمهور چین عنوان کرد: اگر با موضع گیری اخیر در دیدار از کشورهای حاشیه خلیج فارس می خواهید این گاوهای شیرده را بیشتر بدوشید، بدوشید اما این کشورهای صغیر دل خوش به این بیانیه ها نباشند و به نفع آنها است که با جمهوری اسلامی قوی و قدرتمند با احترام صحبت کنند چرا که ما بر سر تمامیت ارضی خود با احدی شوخی نداریم.

وی ضمن تشکر از رئیس جمهور و هیأت دولت برای اقداماتی که در این مدت انجام شده است، اظهار کرد: باید این اقدامات مؤثر در صداوسیما و در رسانه ها و مطبوعات بیان شود تا مردم بیشتر امیدوار شده و بدانند فرق تفکر انقلابی و تفکر لیبرالی کجاست.

سبزی در ادامه در تذکری خطاب به مسئولان بیان کرد: برخی ادارات کل چند ماه است که با سرپرستی اداره شده و بلاتکلیف است. قحط الرجال که نیست هرچه سریع تر تعیین تکلیف کنید تا کار مردم زمین نماند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست در مجلس شورای اسلامی در پایان ضمن تسلیت درگذشت فرزند جعفری بروجنی نماینده مردم بروجن و درگذشت رستم قاسمی خاطرنشان کرد: به آقای بذرپاش برای پست جدید تبریک عرض می کنم و می گویم نمی خواهد دولت برای مردم مسکن بسازد، زمین و تسهیلات بدهید تا خود مردم در این زمینه اقدام کنند.

در حال تکمیل است...

منبع: فارس
شناسه خبر: 904450